Fietsen in Kufstein
Wanneer je aan Tirol denkt, dan denk je aan sneeuw, skiën en kaiserschmarrn. Logisch, want deze regio staat bekend als populair wintersportoord. Kufstein ligt in het uiterste noordelijke puntje van Tirol. Knijp je iets te laat in de remmen, dan rol je zo Duitsland in. De grens tussen Oostenrijk en Duitsland ligt hier letterlijk in het water. De felblauwe rivier de Inn scheidt de twee landen namelijk van elkaar. Omgeven door de uitlopers van de Duitse en Oostenrijkse Alpen kan je je hier in het Kufsteinerland dagenlang vermaken! Fietsen in Kufstein is dan ook een geweldige manier om deze regio te ontdekken.

Zo koud en besneeuwd het hier in de winter is, zo warm en zweterig is het hier nu. We boffen, want de weergoden verwennen ons met een stralend blauwe lucht en een goede twintig graden. We verblijven niet in het grote Kufstein zelf, maar we zitten drie dagen in een klein dorpje iets noordelijker gelegen, genaamd Ebbs. Kufstein schijnt wel erg mooi te zijn, dus tijd om op de fiets te springen en een kijkje te gaan nemen. Fietsen in Kufstein is met dit weer een waar genot. We hebben tenslotte nog even tijd voordat we aan tafel gaan. We hebben een kleine lus uitgetekend die al zigzaggend over de grens gaat, langs de Inn. Het uitzicht vanaf de waterkant is meer dan prachtig. Doordat we in een dal zitten hebben we vrij zicht op de bergen en kunnen we stiekem een beetje zien wat ons de komende dagen staat te wachten. De grootste verrassing hebben we inmiddels onder de wielen: gravel! Want langs het water hebben we een prachtig gravelpad gevonden. Immer geradeaus, of zoals we in de gravel-volksmond ook wel zeggen: een geile strecke!

Kaiserschmarrn, Kaiserbrötchen, Kaisergebergte
De natuur is werkelijk waar wonderschoon. Het groen van de bomen knalt er net iets meer uit en de strakblauwe lucht accentueert de omlijning van de bergen nét wat meer. We kunnen het niet vergelijken met de winterversie van deze regio, maar geven de zomervariant zeker al vier sterren! Vandaag trekken we dieper Tirol in richting het bekende Fieberbrunn en St. Johann in Tirol. Fietsen in Kufstein heeft ons al enthousiast gemaakt voor meer.
Te midden van deze dorpen vind je het Kaisergebergte. Een bergketen die bestaat uit de Wilden Kaiser en de Zahmen Kaiser. De voet van deze bergketen ligt in Kufstein en beslaat een oppervlakte van ruim 280 vierkante kilometer, met het einde in Erpfendorf. In totaal telt deze bergketen maar liefst veertig toppen, waarvan de Ellmauer Halt met 2.344 meter het hoogste punt kenmerkt. Naast dat deze bergen veel fietsers en wandelaars trekken, is bergbeklimmen ook een zeer populaire sport hier. Op de racefiets kom je niet écht de bergen in, maar lopen de – overigens perfect aangelegde – fietspaden en B-wegen langs de uitlopers die toch stiekem best wel pittig zijn. Het zijn hier met name de korte en steile hellingen die even het maximale uit je halen. Tenzij je net zoals wij elke bordjessprint meepakt, en geloof ons, dat zijn er hier heel veel! Fietsen in Kufstein zorgt ervoor dat je jezelf blijft uitdagen.

We zien het Kaisergebergte vandaag eigenlijk van alle kanten, aangezien we er letterlijk omheen rijden. De vergezichten lijken wel op een stilleven-schilderij. Dit is precies hoe je je Tirol in de zomer inbeeldt. De typisch Oostenrijkse koeien die rustig over de met bloemen begroeide weides sjokken, her en der een wielrenner en als je geluk hebt kom je onderweg een bakkerij tegen met heerlijke lokale taartjes. Voor de tijd van het jaar is het enorm rustig wat fietsers betreft. Zo druk het hier in de winter zal zijn, zo rustig is het nu. Iets wat opvalt, op een zeer positieve manier uiteraard. Fietsen in Kufstein is dus ook nog eens lekker rustig!
Zo soepel als de wegen hier rollen, zo soepel lopen deze op sommige plekken over in knisperend zwart gravel. Laten we deze voor het gemak ‘Gucci Gravel’-wegen noemen. Mooi tussen de groene Alpenweides door slingerende wegen die je net dat extra stukje avontuur meegeven. Ik hoor je nu denken: kan ik niet beter mijn gravelbike meenemen hierheen? Nee, dat hoeft zeker niet. Al kun je hier in de bossen en natuurlijk ook de bergen enorm mooie gravelwegen vinden. Nadeel is wel dat het echt alleen klimmen en dan weer dalen is, en er veel wegen doodlopen. Op de racefiets kom je ook een stuk verder, letterlijk en figuurlijk, en zie je nét dat beetje meer van de prachtige omgeving hier. Fietsen in Kufstein betekent dus ook: vrijheid in je routekeuze.

Bikkelen in Beieren
Op de laatste dag trekken we noordwaarts via het Kufsteinerland. Echt tijd om de benen op te warmen hebben we vandaag niet, want na slechts acht kilometer wacht ons al de eerste klim van de dag. Een klim van zo’n vijf kilometer en een maximaal stijgingspercentage van net iets boven de tien procent. Even bijten dus, maar dan ben je wel gelijk goed warm.
We steken de grens naar Duitsland over bij Rotwand. Vrij vertaald: Rode Muur. Dit is de hoogste berg van de Mangfall Alpen in het oostelijkste deel van de Beierse Alpen, met de top op 1884 meter. Er wordt vaak vergeten dat het zuiden van Duitsland nog zo bergachtig is, maar vanaf München kun je eigenlijk zo de bergen in en is het allesbehalve vlak.

Na een kleine afdaling waarin we de benen even rust kunnen geven klimmen we door tot 850 meter hoogte. De bergen hier zijn niet superhoog, al is voor ons als plattelandsmensen alles wat hoger is dan de Posbank of Cauberg al veel, hier is het bijna geen meter vlak. Fietsen in Kufstein heeft ons voorbereid op deze uitdagende Beierse etappe.
We dalen af richting de Schliersee. Een groot meer met gelijknamig dorp in een klein dal tussen de bergen, op 777 meter hoogte. In het midden van het meer vind je een klein eilandje genaamd ‘Wörth Eiland’. Het lijkt een beetje op het Meer van Bled in Slovenië. Maar dan in het klein en zonder de karakteriserende witte kerk. Je vindt hier op heel veel plekken glasheldere meren. Op warme dagen, zoals vandaag, is dit heerlijk om even wat verkoeling te zoeken. Je fietst hier tenslotte voor je ontspanning en plezier, dus even een frisse ‘dip with a bib’ komt dan als geroepen!

Het venijn zit hem in…
De spreekwoordelijke finish ligt vandaag op kilometer 85 van de 110 kilometers tellende route, vanaf daar is het alleen nog omlaag en vlak; uitbollen tot aan het hotel. Maar het betekent dat we nu nog even aan de bak moeten als het op klimmen aankomt. Het venijn zit hem dan ook zeker in het midden van de route, waar de ene klim wordt opgevolgd door de andere. Als we het goed geteld hebben zijn het er een stuk of zeven op continu glooiend terrein. Een route die het maximale uit je haalt en je uitwringt als een nat washandje.
Net voor het laatste hupje van de dag rollen we door Bad Feilnbach en vinden we een typisch Duitse bakker. Met uiteraard de bijbehorende Duitse taartjes. Nemen we een taartje extra vandaag? Wellicht. En blijven we ook nét even wat langer in het zonnetje zitten dan normaal? Absoluut. Vanaf hier hebben we nog maar een laatste klimmetje te gaan, daarna kunnen we uitbollen. Vanaf daar is het nagenoeg vlak en als kers op de taart pakken we het mooie gravelpad langs de Inn weer mee, mét de wind in de rug.
In de afgelopen dagen hebben we het grootste deel van het Kufsteinerland en het noorden van Tirol gezien, en we zijn toch echt wel tot de conclusie gekomen dat deze regio zó veel meer is dan alleen een populair skigebied. Het is een prachtig fietsgebied, waar iedereen nog overheen lijkt te kijken, getuige de rust.

Alles binnen handbere
Kufstein ligt op slechts een kleine acht uur rijden vanuit Nederland. Een prima afstand dus voor jouw volgende fietsbestemming. In het dorpje Ebbs waar wij deze dagen in Landhotel Oberwirt vertoefden zit je precies tussen alles in. Hier kun je je kostbare fiets netjes opbergen in een beveiligde ruimte en hoef je hem niet mee te slepen naar je kamer. Het mooie van deze locatie is dat je zowel kan kiezen voor een route die je verder de Alpen in brengt, als voor een rit meer richting het noorden, waar het toch een aanzienlijk stuk vlakker is.
Wat ons betreft is dit dé perfecte uitvalsbasis voor eigenlijk heel het jaar door. Maar voor ons fietsers natuurlijk met name in de zomer. Het is relatief dichtbij en je hoeft dus niet diep Oostenrijk in om die echte Oostenrijkse sfeer mee te krijgen. Wanneer je een dagje geen trek hebt om te fietsen of je bent op pad met je gezin en je wilt wat van de omgeving zien, dan zijn de omliggende dorpen zeker een aanrader om te bezoeken. Of je zoekt een mooie wandeltocht uit in de mooie omgeving. Kortom, hier zal het je als fietsliefhebber aan niets ontbreken.

Tourismusverband Kufsteinerland
Kufstein
Roadbike Holidays
Gravelbike Holidays
#myRoadbikeMoment
Tekst: Andrea Lodder
Foto’s: Patrick Dorré
Wil je meer van dit soort artikelen lezen en altijd up-to-date blijven? Abonneer je dan op SOUL Cycling Magazine! Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws rondom wielrenfietsen? Volg ons op Instagram en Facebook. Ontdek hier meer interessante blogs vol inspiratie en tips! Wil je het gehele Soul Cycling Magazine #1 2025 bestellen klik hier!